Interpelacja do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przygotowań służb do Euro 2012

Poniżej zamieszczamy treść interpelacji jaki Pani Poseł Beata Kempa złożyła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przygotowań służb do Euro 2012:


Interpelacja nr

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie przygotowań służb do Euro 2012

 

 

Szanowny Panie Ministrze!

    Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa Euro 2012 w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie. Euro 2012 to szansa, jakiej nie możemy zaprzepaścić. Szacuje się, że dzięki organizacji mistrzostw ruch turystyczny zwiększy się o około 4 000 000 turystów. Ale oprócz korzyści promocyjnych to też potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia całej imprezy pod względem bezpieczeństwa kibiców. 

    Według szacunkowych danych, do Polski przyjedzie od 800 tysięcy do 1 miliona kibiców, którzy oprócz śledzenia piłkarskich rozrywek będą również potrzebować miejsc noclegowych, możliwości degustacji smacznego polskiego jedzenia oraz ciekawych propozycji turystycznych. Dlatego EURO 2012 to duża szansa również dla sektora hotelarskiego, gastronomicznego i turystycznego.

    Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to również gigantyczne wyzwanie dla służb mundurowych, porządkowych. Dla zapobieżenia aktom wandalizmu, chuligaństwa i przestępczości w czasie Euro 2012 niezbędne jest zdiagnozowanie przewidywanych zagrożeń, ich skali i rodzaju oraz przygotowanie adekwatnych dla nich sił i środków w oparciu o dotychczasowe doświadczenia.

   Ponieważ Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, ze względu na ich skalę i rozmieszczenie geograficzne, jako chyba największa tego typu impreza sportowa w Polsce wymagać będą szczególnego przygotowania logistycznego służb mundurowych, ważne będzie odpowiednie przygotowanie zabezpieczenia.  

   Mistrzostwa wymagać będą od polskiej Policji wysokiej sprawności, mobilności, przewidywania wielorakich zagrożeń.  

 

    Mając na uwadze powyższe, proszę Pana Ministra o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania :

   1. Jaki na dzień dzisiejszy jest stan przygotowania służb mundurowych do Mistrzostw Europy?

   2. Ilu policjantów, służb prewencji i operacyjnych planuje się do bezpośredniego zabezpieczenia mistrzostw Euro 2012?

   3. Jak przedstawia się plan działań ministerstwa  w zakresie przygotowań do turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012?

 

 

 

   Z poważaniem

 

Beata Kempa

 

Poseł na Sejm RP

 

Polecane strony