Interpelacja do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wysokich cen paliw na polskich stacjach benzynowych

Poseł Beata Kempa zwróciła się z interpelacją do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wysokich cen paliw na stacjach beznynowych :


Interpelacja nr

do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej

w sprawie wysokich cen paliw na polskich stacjach benzynowych

 

 

Szanowny Panie Premierze!

    Od czasu interwencji amerykańskiej i państw towarzyszących w Iraku światowe rynki paliw płynnych notują okresowe dynamiczne wzrosty cen hurtowych ropy naftowej.

    Od 1 stycznia 2012 roku rząd wprowadził wyższą akcyzę na paliwa. Koszty podwyżki nie poniosą ani producenci paliw, ani stacje nie wezmą jej na siebie. Zapłacą za nią kierowcy. Paliwa niestety nie będą tańsze do momentu, w którym nasza waluta się umocni.

    Jednym z najbardziej powszechnie kupowanych towarów zarówno w Polsce, jak i na świecie są paliwa (benzyna, olej napędowy itp.), używane we wszelkich pojazdach napędzanych silnikami spalinowymi (m.in. w samochodach, motocyklach, pojazdach rolniczych itd.). W Polsce istotną sprawą, mającą duży wpływ na zasobność portfeli obywateli, jest cena paliw, które obywatel kupuje na stacjach benzynowych. W ostatnich miesiącach, a nawet latach mieliśmy do czynienia z bardzo dużymi wahaniami cen ropy.

   Wzrost cen paliw, to nie tylko pustki w budżecie domowym obywateli, ale również wzrost cen biletów komunikacji , cen produktów spożywczych, gospodarczych , usług.

    Mając na uwadze powyższe, proszę Pana Premiera o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania :

   1. Jakie kroki zamierza podjąć rząd, aby obniżyć ceny paliw, szczególnie oleju napędowego??

   2. Czy stały dynamiczny wzrost cen paliw płynnych nie stanowi zagrożenia równie dynamicznym wzrostem kosztów innych towarów i usług, a tym samym przyspieszeniem tempa inflacji i wzrostu kosztów utrzymania?

   3. Czy dokonano analiz w zakresie kształtowania się cen paliw na krajowych stacjach benzynowych w kontekście cen na światowych rynkach?

   Z poważaniem

 

Beata Kempa

 

Poseł na Sejm RP

 

Polecane strony