Chwała bohaterom! Uruchomić rezerwę budżetową na badania na powązkowskiej „Łączce”

W latach 1944-56 z rąk komunistycznej bezpieki i NKWD zginęło kilkadziesiąt tysięcy polskich bohaterów: żołnierzy wyklętych, żołnierzy AK, organizacji WiN, narodowych sił zbrojnych. Wielu z nich, być może nawet połowa, spoczywa w niezidentyfikowanych miejscach, i są oznaczeni jako osoby NN – nikomu nieznane i niezidentyfikowane. Pomimo tego, że od 24 lat żyjemy w wolnej Polsce , państwo nie podjęło do tej pory stosownych wysiłków, żeby ten haniebny stan zmienić.

Staraniem IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie  oraz różnych sił społecznych, rozpoczęto projekt o nazwie „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu”. Dotychczas udało się zidentyfikować 16 polskich żołnierzy. Prace utknęły jednak w martwym punkcie, po tym, jak zabrakło na nie środków. Badań nie można obecnie dalej prowadzić. Państwo polskie nie czuje się zobowiązane, żeby wyasygnować niewielkie, wręcz symboliczne kwoty, żeby to badanie było dalej kontynuowane.

Obecnie, gdy codziennie docierają do nas nowe informacje o miliardowych nadużyciach, o aferach i korupcji na szeroką skalę ekipa rządząca nie jest w stanie przeznaczyć 1 miliona zł na prowadzenie dalszych badań w tak ważnej dla polskiego państwa sprawie, by krzywdę wyrządzoną tym pomordowanym i  to zaniechanie, chociaż w niewielkim stopniu, naprawić.

Solidarna Polska apeluje do premiera Donalda Tuska i rządu o zajęcie się sprawą, wskazując na dwa rozwiązania w tej kwestii. Rządzący mogą skorzystać ze swoich uprawnień i jednym podpisem uruchomić część rezerwy ogólnej budżetu KPRM na przekazanie środków dla IPN i dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na kontynuacje badań genetycznych, albo, w  budżecie, w drugim czytaniu, uwzględnić poprawkę parlamentarnego Zespołu Tradycji Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zabezpieczyć odpowiednią kwotę na ten właśnie cel. Proponujemy także, żeby w budżecie na 2014 rok zabezpieczyć trwale, instytucjonalnie i strukturalnie pieniądze na badania genetyczne.


 

Polecane strony