Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie zabytkowego mostu na Wiśle w Tczewie.

 Interpelacja w sprawie zabytkowego mostu na Wiśle w Tczewie.

 

 

Do mojego biura poselskiego wpłynęła prośba o pomoc w ratowaniu mostu w Tczewie od Prezydenta Miasta Pana Mirosława Pobłockiego. W piśmie piszą m. in.:

Jest to obiekt niezwykły, unikat na skalę światową. Oddany do użytku 155 lat temu był jedną z najbardziej nowoczesnych i najdłuższych budowli mostowych w Europie. Jego makietę umieszczono w Muzeum Techniki w Berlinie jako przykład prekursorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Most doceniło Amerykańskie Towarzystwo Inżynierii Budowlanej umieszczając go na jednej liście z wieżą Eiffel’a, Kanałem Panamskim, Statuą Wolności. Francuzi ze swojej wieży Eiffla uczynili magnes przyciągający turystów, więcej – symbol Paryża i Francji.

Tczewski most, arcydzieło sztuki inżynieryjnej ujęte w neogotycką formę, został zamknięty z powodu tragicznego stanu technicznego.

Tczewianom, a także licznym fanom mostu z Polski i zagranicy, trudno się z taką sytuacją pogodzić. Rozpaczliwe próby jego ratowania okazały się jednak mało skuteczne, głównie z powodu ograniczonych budżetów lokalnych władz. Od lat samorządy miejski i powiatowy alarmują, że bez poważnych nakładów finansowych, przekraczających możliwości obu samorządów, grozi mu katastrofa. Dzieło ratowania mostu wymaga więc ogólnopolskiej mobilizacji, można rzec pospolitego ruszenia Rzeczypospolitej, tym bardziej, że mamy do czynienia z niezwykłej rangi obiektem historycznym. Od ataku na ten most rozpoczęła się przecież II wojna światowa.

Apelujemy do parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej, aby pomogli nam ocalić most. Jedynym ratunkiem jest przejęcie go przez skarb państwa. Most w Tczewie to perła Pomorza – należy go za wszelka cenę zachować. Nie liczmy na to, że jeśli most stoi już od 155 lat, to postoi jeszcze drugie tyle…

W związku z powyższym zwracam się z pytaniami do Pana Ministra:

   1.Czy ministerstwo planuje przejąć most w Tczewie oraz przeprowadzić konieczny remont?

   2. Czy przygotowano kosztorys całkowitego remontu zabytkowego mostu w Tczewie?

3. Czy i na ile jest możliwe doraźne wsparcie finansowe mostu tczewskiego w tegorocznym budżecie (rezerwy lub oszczędności) przez Ministerstwa Transportu? 

4. Jakie inne działania podejmie Pan Minister, aby urealnić i zabezpieczyć nowoczesną politykę transportowa państwa, która zapewni pełne i efektywne funkcjonowanie mostu tczewskiego i analogicznym mostom na Wiśle (lub Odrze)?

 

 

Polecane strony