Interpelacja w sprawie bezproblemowego wjazdu pojazdów uprzywilejowanych na autostradę.

 Interpelacja w sprawie bezproblemowego wjazdu pojazdów uprzywilejowanych na autostradę.

 

 

W ostatnim czasie opinię publiczną obiegła informacja o skandalicznych wydarzeniach na autostradzie A4 z udziałem karetki pogotowia. Dnia 1 czerwca 2012r. wprowadzono na autostradzie A4 opłaty za użytkowanie. Sprawa jest bardzo aktualna, a więc jest to odpowiedni moment  na zastanowienie się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w świetle wielu faktów budzących zastrzeżenia.

 

Wprowadzanie bramek pobierających opłaty za korzystanie z autostrad jest pozbawione sensu. Należy odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania:

- Dlaczego polscy kierowcy są zmuszani do płacenia za korzystanie z autostrad, podczas gdy zostały one wybudowane i są utrzymywane z ich pieniędzy? Ponadto, kierowcy codziennie w tzw. „opłacie paliwowej” również pokrywają koszty utrzymywania polskich dróg i autostrad.

- Aż w 16 krajach Europy korzystanie z dróg krajowych i autostrad jest bezpłatne. Niezrozumiałe jest więc obciążanie kolejnymi opłatami polskich kierowców.

- W sytuacji wprowadzania opłat na autostradach dochodzi do przeniesienia ruchu tranzytowego na drogi, na których nie obowiązują opłaty, a więc na drogi powiatowe i gminne. Czy wprowadzając opłaty na autostradach wzięto pod uwagę fakt, iż pojazdy towarowe bardzo uszkadzają nawierzchnię drogową, podczas gdy samorządy nie posiadają funduszy na ich restrukturyzację?

Ponadto, kilka dni temu doszło do skandalicznego zdarzenia – karetka pogotowia ratunkowego została zatrzymana na autostradzie A4 w punkcie poboru opłat. Zdesperowani ratownicy, w obawie o życie rannych, do których jechali, własnoręcznie wyłamali barierki.

Kierowcy ambulansów, radiowozów czy pojazdów straży pożarnej co prawda są zwolnieni z opłat, jednak za każdym razem, gdy wjeżdżają na autostradę, muszą pobrać bezpłatny bilet.  A to może opóźniać dotarcie do poszkodowanego. Sytuacja, w której karetka jadąc do poszkodowanych w wypadku ma się zatrzymywać, pobierać bilet, a wracając z rannym zatrzymać się i go zwrócić, jest kuriozalna. Dlatego żądam od instytucji, które taką procedurę wymyśliły, zniesienia głupich i nieżyciowych przepisów.

 

W związku z powyższym zwracam się z pytaniami do Pana Ministra:

   1.Kto odpowiada za szybkie i bezproblemowe wjechanie pojazdu uprzywilejowanego na autostradę w miejscu poboru opłat ?

   2. Czy w wyniku konieczności pobierania biletu w miejscu poboru opłat na autostradzie przez pojazd uprzywilejowanych może być zagrożone życie osób poszkodowanych w wypadku lub potrzebujących pomocy medycznej?

   3. Czy 10 gr zysku z każdego przejechanego kilometra autostrady jest warte ludzkiego życia i zdrowia? 

 

Polecane strony