Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Konferencja prasowa - Stanowisko Solidarnej Polski ws. wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - Beata Kempa, Zbigniew Ziobro, , Patryk Jaki

Poseł Beata Kempa 16 kwietnia wziełą udział wraz z Prezesem Zbigniewem Ziobro i Patrykiem Jakim w konferencji prasowej Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw


Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził dziś (2012.04.16), że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną. Orzeczenie nie jest jednak do końca satysfakcjonujące, ponieważ nie odniósł się wystarczająco szeroko do złamania prawa do życia. Solidarna Polska proponuje powołanie komisji eksperckiej, która wesprze rodziny katyńskie w walce o prawdę.

Polacy od dawna czekali na rozstrzygnięcie sprawy katyńskiej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Wyrok zapadł i wskazuje przede wszystkim na naruszenie przez Rosję zasad związanych z nieludzkim traktowaniem pokrzywdzonych i ich rodzin. Wytyka on także niewłaściwą współpracę strony rosyjskiej z Trybunałem i utajnianie dokumentów, których ostatecznie nie dostarczono do Strasburga. Rozstrzygnięcie nie jest jednak do końca satysfakcjonujące, ponieważ chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie sprawy i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych zbrodni, o ile jeszcze żyją. Istotne jest stwierdzenie, że dane osoby dopuściły się ciężkiej wojennej zbrodni, zbrodni przeciwko ludzkości. Nie odwołując się wystarczająco do art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Trybunał nie spełnił oczekiwań rodzin ofiar.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska wyraża nadzieję, że nastąpi kolejny etap dochodzenia prawdy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a Federacja Rosyjska odpowie za swoje zaniedbania. Kolejne pokolenia Polaków domagają się zakończenia sprawy wyrokiem skazującym albo przynajmniej wskazaniem z imienia i nazwiska oprawców i zbrodniarzy, którzy dopuścili się na masakry na polskich oficerach, z Józefem Stalinem na czele. Bez tego nie będzie pełnej satysfakcji z orzeczenia.

Obecnie czekamy na dokładne tłumaczenie orzeczenia, ponieważ jeśli stwierdzono w nim jasno, że zbrodnia katyńska była zbrodnią ludobójstwa, to oznacza, że strona polska będzie mogła nadal ubiegać się o swoje prawa – to dlatego, że zbrodnia ludobójstwa się nie przedawnia. Dlatego też Solidarna Polska apeluje do rządu Rzeczpospolitej Polskiej o udzielenie wsparcia dyplomatycznego i prawnego, które miałoby polegać na utworzeniu zespołu złożonego z prawników z ministerstwa sprawiedliwości, spraw zagranicznych, kancelarii premiera i kancelarii prezydenta, który udzieliłby pełnego wsparcia walczącym o prawdę i obalenie kłamstwa katyńskiego.

 

Polecane strony