Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Beata Kempa: Solidarna Polska skieruje wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie premiera Donalda Tuska za wypowiedź pod adresem szefa NSZZ "S" Piotra Dudy

30 marca 2012 liderzy Solidarnej Polski Beata Kempa, Zbigniew Ziobro i Tadeusz Cymański na briefingu prasowym zapowiedzieli złożenie wniosku o ukaranie Donalda Tuska za wypowiedz podczas debaty o referendum w sprawie wieku emerytalnego.

 
Solidarna Polska skieruje wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie premiera Donalda Tuska za wypowiedź pod adresem szefa NSZZ "S" Piotra Dudy, w której szef PO użył słowa "pętak". Ziobryści uważają te słowa za haniebne. Tusk broni się, że"pętak" nie odnosił się do Dudy.
- Wypowiedź pana premiera jest bulwersująca i ze smutkiem można skonstatować, że jeśli premierowi już teraz puszczają nerwy, to co będzie później. Jeśli premier już teraz nie potrafi utrzymać nerwów na wodzy, to jak to świadczy o jego pewności siebie i pewności argumentów, które podnosi. To jest chyba najlepsze świadectwo braku pewności siebie pana premiera Donalda Tuska i świadectwo słabości rządu w tej sprawie - powiedział przewodniczący Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Kempa: wypowiedź Tuska była haniebna

Wiceszefowa Solidarnej Polski Beata Kempa zapowiedziała, że jej klub skieruje wniosek do komisji etyki o ukaranie szefa rządu za tę - jak stwierdziła - "haniebną i niedobrą" wypowiedź, która nie powinna mieć miejsca w polskim parlamencie. 

- Jestem oburzona tym, co przed chwilą powiedział premier Donald Tusk, nazywając pana przewodniczącego, przedstawiciela ponaddwumilionowej rzeszy wnioskodawców, "pętakiem". Klub Solidarnej Polski skieruje (do komisji) sprawę Donalda Tuska, który jest posłem na Sejm RP, o czym pragniemy przypomnieć - powiedziała Kempa.

Jak podkreśliła, zarówno temperatura jak i poziom dyskusji sejmowej na temat referendum emerytalnego nie zwalnia premiera od obowiązku powstrzymania się od obrażania gości, a w szczególności przedstawicieli wnioskodawców spoza Sejmu. 

Tusk: to jest w stanie wykonać każdy pętak

Podczas sejmowej debaty Tusk, odnosząc się do pytania we wniosku "S" o referendum, zwrócił się do szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy mówiąc: "Nie na tym polega odpowiedzialność przywódcy, panie przewodniczący, to jest tak łatwa rzecz, ja bym się, powiem szczerze, wstydził na pana miejscu podejmować tak łatwych zadań. Myślę, że nie po to pana wybierano na szefa Solidarności, aby się pan podejmował zadań, które właściwie jest w stanie wykonać każdy pętak, bo to jest najprostsze, co może być".

Po tych słowach na sali sejmowej podniosła się wrzawa i słychać było okrzyki m.in. "hańba". Wtedy marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO) zarządziła przerwę, w której zebrał się Konwent Seniorów. 

Tusk: sięgnijcie do stenogramów

Premier powiedział później z mównicy sejmowej, że w przerwie obrad podszedł do szefa NSZZ "S" i "wyraził ubolewanie, jeśli dotknęło go sformułowanie, które w sposób oczywisty nie dotyczyło jego osoby". - Proszę o sięgnięcie do stenogramów, będzie to jasne - dodał Tusk. Premier zapewnił, że ma najwyższy szacunek dla Dudy. - I nie tylko dzisiaj, mam nadzieję, pan przewodniczący się o tym przekonuje - powiedział szef Platformy. 

Duda: boję się, by nie obraziły się dwa miliony ludzi

Duda, również zabierając głos z mównicy sejmowej, powiedział, że nie wziął słowa "pętak" do siebie, ale boi się, by nie uczyniły tego dwa miliony osób, które podpisały się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i "te kilkadziesiąt tysięcy, które stoi przed Sejmem". Dodał, że przyjął wyjaśnienia premiera. - Właściwie nie trzeba przepraszać, bo ja się tam nie obrażam - oświadczył.

zew, PAP

 

Polecane strony