Poseł Beata Kempa złożyła interpelacje do Bartosza Arłukowicza Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych dla diabetyków.

 Poseł Beata Kempa złożyła interpelacje do Bartosza Arłukowicza Ministra Zdrowia  w sprawie listy leków refundowanych dla diabetyków.

 Interpelacja:

w sprawie listy leków refundowanych dla diabetykow

 

 

              Opublikowana lista leków refundowanych nie tylko nie wprowadza do refundacji nowych, wysoce skutecznych leków dla diabetyków, które w Europie są już standardem (długodziałające analogi insulin, leki inkretynowe), ale również powoduje utrudnienia w dostępie do powszechnie używanych w Polsce leków i wyrobów medycznych.

              Ministerstwo Zdrowia obiecało chorym gwarancję bezpieczeństwa polskich pacjentów. Kilkaset tysięcy diabetyków i rodziców chorych dzieci nadal czeka na informację, czy paski do najczęściej przez nich stosowanych glukometrów powrócą na listę refundacyjną. Nie wiedzą, czy mają jeszcze poczekać, czy już zmieniać glukometry na takie, do których paski są refundowane. Obawę i stres potęguje fakt, że nowych urządzeń do monitowania glikemii brakuje w aptekach.

Z przykrością muszę stwierdzić, że wbrew temu, co Ministerstwo Zdrowia chce przekazać opinii publicznej, leczenie dla pacjenta z cukrzycą w roku 2012 wcale nie potanieje, a zasadniczo wzrośnie. Stanie się tak przede wszystkim z powodu planowanego wprowadzenia 30% odpłatności za paski do pomiaru poziomu glikemii. Paski  których używa około 70% chorych na cukrzycę w Polsce, nie znalazły się w ogóle na liście refundacyjnej, co oznacza, że wspomniane 70% chorych będzie musiało zakupić nowe glukometry, do których paski będą refundowane lub też zmuszeni będą wydawać więcej co miesiąc na paski nierefundowane. Mimo że ceny insulin ludzkich faktycznie spadły o kilka złotych, niestety analogowe insuliny szybkodziałające podrożeją aż o kilkadziesiąt złotych!

Co więcej, tak w przypadku insulin jak i pasków, dotychczas w wielu aptekach chorzy dzięki różnym promocjom mogli nabywać je za grosz, co bardzo sobie cenili. Ministerstwo zadecydowało jednak, że i tą formę pomocy pacjentom należy zlikwidować. To posunięcie (sztywne, odgórnie narzucone ceny) wydaje się niemalże powrotem do regulacji panujących w poprzednim ustroju.

Przykładowa   nazwa leku

Dotychczasowa cena 1 opakowania

Cena od 1.01.2012 1 opakowanie

Ilość opakowań używanych na miesiąc

Wskaźnik wzrostu

Insulina Humalog

8,75 zł

40,84 zł

1

466,74%

Paski testowe Contour Link

3,20 zł

50,00 zł

4

1 562,50 %

 

Nowe zasady refundacji wprawiły ponad 2,5-milionową rzeszę polskich diabetyków w stan rozpaczy. Nie wspominając już o uporczywym nieobejmowaniu refundacją leków nowej generacji, które refunduje nawet Rumunia czy Bułgaria. Wdrożenie nowych zasad refundacji oznacza dla wielu niemalże bankructwo lub też poważne powikłania za kilka lat na skutek gorszego dostępu do skutecznego leczenia, a do tego, zwłaszcza w najbliższym czasie, straszny dyskomfort psychiczny spowodowany koniecznością dostosowania się do nielogicznych zmian.

 

W związku z powyższym zwracam się z pytaniami do Pana Ministra:

   1. Dlaczego nowe przepisy zawierają aż tyle niekorzystnych dla diabetyków zmian?

   2. Czy jest możliwe wprowadzenie zmian do nowej listy leków refundowanych?

  3.Czy istnieje możliwość przywrócenie odpłatności ryczałtowej na wszystkie obecnie refundowane paski, obniżenie cen szybkodziałających insulin analogowych oraz, co byłoby idealne, objęcie obiecywaną od wielu lat refundacją długodziałających analogów insulin oraz leków inkretynowych?

 

Polecane strony