Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Konferencja prasowa - Sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz kwestia likwidacji sądów.

Konferencja prasowa - Sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz kwestia likwidacji sądów.

Posłowie Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski Beata Kempa, Andrzej Dera, Andrzej Dąbrowski i Piotr Szeliga wystąpili na konferencji prasowej w Sejmie w sprawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o zamiarze likwidacji sądów rejonowych.Oraz odnieśli się do obecnie panującej sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. 
Poseł Beata Kempa 30 grudnia złożyła interpelacje do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie likwidacji sądów.

Transmisja konferencji prasowej do obejrzenia :
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=D2806FF93F9DD7EDC12579820038F995

Klub Solidarnej Polski jest przeciwny planowanej przez resort sprawiedliwości likwidacji małych sądów rejonowych. Zdaniem posłów SP, jest to pseudoreforma, która nie tylko nie przyniesie oszczędności, ale ograniczy dostęp obywateli do sądu.

- Po raz kolejny mamy do czynienia z ograniczaniem dostępu obywatela do sądu - oświadczyła wiceszefowa klubu SP Beata Kempa. - Jest to potężna operacja, na którą się nie zgadzamy, przeciwko której protestujemy, ponieważ ona ewidentnie uderza w prawa obywatela - powiedziała.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada, że zlikwidowane zostałyby te sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów włącznie. W miejsce ponad stu najmniejszych sądów miałyby powstać wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 lipca tego roku. Według planów resortu planowane zmiany mają doprowadzić do lepszej organizacji pracy w sądownictwie oraz przynieść oszczędności finansowe.

Zdaniem Andrzeja Dery z klubu SP, zmiany wprowadzą jedynie bałagan oraz niepokój w społecznościach lokalnych. - Jesteśmy przeciwni kolejnej pseudoreformie Platformy Obywatelskiej - powiedział polityk. Posłowie Solidarnej Polski uważają, że reforma może podrożyć funkcjonowanie sądownictwa. Ponadto - mówiła Beata Kempa - nowe oddziały zamiejscowe w każdej chwili też będą mogły zostać zlikwidowane przez ministra sprawiedliwości.
 


Zródło: PAP  oraz własna

 

Polecane strony