Kempa: pod rządami PO źle się dzieje (wywiad dla wprost.pl)
Rozmowa z Beatą Kempą

źródło: www.wprost.pl
 

Joanna Apelska: Jakie mogły być motywy dramatycznej decyzji prokuratora Mikołaja Przybyła?

Beata Kempa: Jest za wcześnie, żeby ustalić bezpośrednią przyczynę tragedii. Jedno jest pewne - w polskim wymiarze sprawiedliwości nie dzieje się najlepiej pod rządami Platformy Obywatelskiej. W szczególności w kwestii poważnych śledztw. Na decyzję prokuratora wpłynąć mogły takie pomysły urzędników jak na przykład likwidacja 131 sądów.

Płk Przybył nadzorował postępowanie w sprawie przecieku ze śledztwa smoleńskiego. Czy myśli pan, że jego próba samobójcza ma związek z nieprawidłowościami w tym śledztwie?

Myślę że tak, ale niczego nie wiadomo na pewno. Wnioskując z treści konferencji wygląda to na rozpaczliwą próbę obrony przed konsekwencjami czegoś, co miałoby się niedługo wydarzyć. Moim zdaniem należy bezwzględnie zapytać o tę sprawę szefa prokuratorów wojskowych, w tym szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej Krzysztofa Parulskiego. Parulski powinien wyjaśnić, co działo się w prokuraturze w Poznaniu. Wokół śledztwa smoleńskiego wciąż wyrasta coraz więcej spraw, które wymagają ewidentnego wyjaśnienia i widać, że państwo sobie z tym nie radzi.

Co w tej sytuacji powinien zrobić minister sprawiedliwości Jarosław Gowin?

Minister Gowin ma związane ręce - na razie rozpaczliwie poprosił o wyjaśnienie prokuraturę. Ale o tę sprawę powinno pytać się szefa prokuratorów wojskowych. Prośby Gowina nie mają w tym przypadku żadnej mocy sprawczej.

Czy premier Donald Tusk powinien wypowiedzieć się w tej sprawie? 

Oczywiście, że tak, ale nie spodziewam się po nim tego. Myślę, że - podobnie jak w sprawie leków - po raz kolejny schowa głowę w piasek.

Sejm powinien powołać komisję śledczą w związku z tragedią w Poznaniu?

Na razie jest na to za wcześnie. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie można porozmawiać z prokuratorem Przybyłem i wtedy będziemy wiedzieć więcej o tej sprawie.

 

Polecane strony