Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Poseł Beata Kempa zapytała w interpelacjach poselskich każdego z ministrów o oszczędności w resortach im podległych

Poseł Beata Kempa zapytała w interpelacjach poselskich każdego z ministrów o oszczędności w resortach im podległych :

Interpelacja nr
w sprawie oszczędności w Ministerstwie Skarbu Państwa

        W 2008 roku doszło do załamania się systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych. Po upadku banku inwestycyjnego Leman Brothers oraz informacjach o ogromnym zadłużeniu banków: Bank of America, Citi Group, Wachovia, a także otrzymując informacje o zadłużeniu giganta ubezpieczeniowego AIG doszło do paniki na rynkach finansowych co doprowadziło do kryzysu nie tylko w USA ale również w na całym świecie. Kryzys dotarł również do Unii Europejskiej, a także w konsekwencji do Polski.
      Podczas sejmowego exposé 23 listopada 2007 roku Premier Donald Tusk zapewniał, że tanie państwo dzięki ekipie PO-PSL i  koalicji stanie się faktem szybciej niż ktokolwiek może się spodziewać. Szybko okazały się być pustymi frazesami.
Oszczędności szukano w podróżach zagranicznych najwyższych dostojników samolotami rejsowymi, a nie specjalnymi. Premier szybko z tego zrezygnował, gdy okazało się to niewygodne, czasochłonne i często droższe z powodu kosztów ochrony.
A prawdziwe oszczędności? Nie nastąpiły, choć rząd podjął kilka nieudolnych prób. Już na początku kadencji praktycznie zamroził płace urzędników administracji publicznej. Koszty jej funkcjonowania mimo to rosły szybko, bo znacznie rosło zatrudnienie. Parlament w  grudniu 2010 r. przyjął ustawę o redukcji liczby urzędników o 10%, jednak Prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego, a ten orzekł jej sprzeczność z konstytucją i ustawa wylądowała w koszu.
Skutki kryzysu mogą być odczuwalne przez wiele lat. Wskazane jest, aby w budżecie Państwa wprowadzić oszczędności , ale nie oszczędności które dotykają kilka milionów najbiedniejszych, a oszczędności zacząć od administracji rządowej.
      Nasz kraj musi przygotować się na skutki światowego i europejskiego kryzysu. W tych trudnych czasach nie będziemy mogli liczyć na nikogo innego - tylko na siebie.
      Młode osoby po studiach nie mają pracy , muszą wyjeżdżać z kraju. Zamyka się szkoły, likwiduje stocznie , podwyższa się podatki i akcyzę, ceny idą w górę , żywność idzie w górę , emerytury pomostowe są zabierane, zapaść na polskiej wsi jest ogromna.  A oszczędzanie powinno odbywać się jak najmniejszym kosztem społeczeństwa.
 
      Mając na uwadze powyższe, proszę Pana Ministra o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania :


   1. Jakie zamierza podjąć ministerstwo kroki oszczędnościowe ?
   2. Jakie są koszty utrzymania floty samochodów służbowych w ministerstwie ?
   3. Czy planuje się w 2012 roku prywatyzacje spółek Skarbu Państwa?
   4. Ile kosztowały podróże służbowe w 2011 roku??
   5. Czy w 2012 roku planuje się likwidacji spółek Skarbu Państwa, jeśli tak to jakie ?
  
  Beata Kempa

Poseł na Sejm RP

 

Polecane strony