Beata KEMPA - Poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wykorzystania obiektów sportowych po zakończeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej

Poseł Beata Kempa pyta w interpelacji poselskiej Minister Sportu i Turystyki o wykorzystanie obiektów po zakończeniu
Euro 2012 :

Interpelacja nr
w sprawie wykorzystania obiektów sportowych po zakończeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej


     W czerwcu w Polsce i na Ukrainie odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dla Polski to wielka szansa na rozwój oraz promocję naszego kraju. Aby jednak mistrzostwa mogły się odbyć, konieczna była  potrzeba wybudowania nowych oraz zmodernizowania obecnych obiektów sportowych. Niewątpliwie budowa nowych stadionów jest wielce pożądana. Budowa nowych stadionów piłkarskich jest współfinansowana z budżetu państwa przy udziale samorządów lokalnych. Organizacja tak dużej imprezy sportowej wiąże się z przygotowaniami logistycznymi.
Budowa obiektów sportowych pochłonęła miliardy złotych , specjaliści z Emmerson S.A. wyliczają, ile dokładnie kosztują nas sportowe areny, na których odbędą się mecze europejskiego czempionatu. Według wyliczeń Emmerson S.A., zdecydowanie najdroższy jest Stadion Narodowy, który będzie kosztować ponad 1,9 mld zł. Obiekty we Wrocławiu i Gdańsku mają być o połowę tańsze, tj. odpowiednio 853 i 864 mln zł. Najtańszy będzie stadion w Poznaniu, ponieważ w tym przypadku nie trzeba było prowadzić budowy od podstaw. Mimo tego wartość prac wokół trybun boiska, na którym rozgrywa swoje mecze poznański Lech przekroczyła poziom 0,5 mld zł. Łączny koszt wszystkich czterech obiektów to ponad 4,1 mld zł.
W opiniach ekspertów roczny koszt utrzymania tak dużego obiektu wynosić może ponad 30 milionów złotych.
Niedługo czeka nas euforia piłkarska związana z nadchodzącymi Mistrzostwami Europy w Polsce i na Ukrainie. Już teraz powinniśmy się zastanowić nad przyszłością obiektów przygotowywanych na tę okazję. W Grecji siedem lat po igrzyskach większość z nich jest w opłakanym stanie, a wioska olimpijska zamieniła się w slumsy. W Portugalii, która została dotkliwie osłabiona przez kryzys gospodarczy, rząd zdecydował o zburzeniu dwóch stadionów przygotowanych specjalnie na Euro w 2004 roku. Utrzymywanie obiektów, na które nikt nie przychodzi, jest zbyt dużym wydatkiem dla państwa. Czy w Polsce będzie podobnie?

    W najlepszej sytuacji na pewno jest stadion w Poznaniu, gdzie będą odbywać się mecze klubowe Lecha. Eksperci uważają, że największe problemy będzie miała Warszawa – dwa największe kluby mają już swoje stadiony, w tym jeden niedawno zmodernizowany. Na Stadionie Narodowym zatem będą odbywać się jedynie mecze reprezentacji.
Dziś walczymy o zmniejszenie deficytu budżetowego, by uniknąć losu Grecji. To jest najważniejsze zadanie. Uważam, że Polska powinna starać się o organizację możliwie największej liczby imprez sportowych, ale mierzmy siły na zamiary. Infrastruktura, która zostanie zbudowana na Euro 2012 powinna być maksymalnie wykorzystana na mniejszych wydarzeniach.
Nie można kosztami utrzymywania obiektów sportowych obciążać samorządy, bo już teraz ponoszą olbrzymie koszty utrzymania szkół , oświetlenia obiektów drogowych.

       Mając na uwadze powyższe, proszę Pani Minister o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania :
   1. Jakie będą rzeczywiste koszty utrzymania wszystkich obiektów sportowych, wybudowanych na mistrzostwa Europy w piłce nożnej?
   2. Jak zostaną wykorzystane stadiony po zakończeniu Euro 2012?
   3. Czy planuje się scedowanie  utrzymania obiektów sportowych samorządom lokalnym, jeśli tak to w jakim procencie?
   4. Jakie działania planuje podjąć ministerstwo, aby Polska nie podzieliła losów Grecji, Portugalii czy Chin po wielkich imprezach sportowych?

 
Beata Kempa

Poseł na Sejm RP

 

Polecane strony